Archive for the ‘Zdrowie’ Category

Niedoskonałości skóry.

Posted by admin On Marzec - 19 - 2015ADD COMMENTS

Cera i twarz człowieka to jego główna wizytówką. Nie każdy jednak jest zadowolony z kondycji swojej skóry. Wielu z nas ma problemy ze zdrową skórą. Coraz więcej z nas ma problem z niedoskonałościami skórnymi np. rozszerzone pory, wągry, plamy, krostki, pryszcze. Dotyczą one zazwyczaj tłustej i mieszanej cery. Trzeba brać poprawkę, że może to być spowodowane zakwaszeniem organizmu lub przerostem candidy. Ale w tym artykule bardziej o tym jak dbać o skórę „od zewnątrz”.

Podstawowym krokiem w pielęgnacji cery jest jej dokładne i codzienne oczyszczanie.

Dla osób cierpiących na trądzik i wypryski, nie jest to łatwe. Taka cera wymaga większych nakładów pieniężnych, gdyż trzeba zainwestować w kosmetyki z apteki. Ponadto wymaga także regularności i systematyczności. Trądzik najczęściej pojawia się w strefie T (czoło, nos, broda). Stosuj zatem w tych miejscach kremy antybakteryjne. Jeśli masz mieszaną cerę to na obszary suche, czyli policzki i okolice oczu, używaj nawilżającego kremu.

Pielęgnacja cery tłustej.

W domu przystępując do pielęgnacji należy najpierw przemyć twarz zimną wodą, potem tonikiem, albo lepiej nawet płynem micelarnym.  Po umyciu twarz rano, nałóż potem krem nawilżająco-matujący. Taki będzie najlepszy ponieważ nawilży i wyreguluje serum. Z kolei jeśli oczyszczasz twarz wieczorem, to wykonaj peelingi złuszczający martwy naskórek. Potem nałóż maseczkę matującą z zielonej glinki. Taką maseczkę używaj do trzech razy na tydzień. Zamknie ona pory, złagodzi podrażnienia i zmniejszy widoczność niedoskonałości.

Następnym aspektem będzie nałożenie przed wyjściem podkładu do twarzy. Powinien być lekki by nie zapychał porów.  W przypadku cery z niedoskonałościami wielu z nas używa podkładów dość ciężkich, a przy tym także kryjących. Powinien być lekko kryjący ale nie bardzo ciężki. Powinien mieć także funkcję matowienia cery. Aby wybrać dobry podkład najlepiej wybrać się do dobrej drogerii kosmetycznej, tam konsultantka pomoże ci wybrać właściwy kosmetyk.

Sprawny umysł

Posted by admin On Sierpień - 13 - 2014ADD COMMENTS

Ludzki mózg to najważniejszy narząd całego organizmu. Warunkuje wszystkie procesy myślowe i życiowe. Może zatem warto zadbać o jego dobrą kondycję?

Nieprawidłowa dieta, częsty stres i wiele innych czynników zewnętrznych osłabiają potencjał pamięciowy naszego mózgu. Staje się on wolniejszy i otępiały. Przez właściwe „odżywianie” mózgu możemy temu zapobiec. Co wprowadzić zatem do codziennego menu?

Read the rest of this entry »

Dieta przeciwgrzybicza.

Posted by admin On Lipiec - 31 - 2014ADD COMMENTS

Grzybica dotyczy nawet największych czyściochów. Można się nią bardzo łatwo zarazić przebywając z innymi ludźmi. W zależności od rodzaju grzyba lekarz zaleci odpowiednią kurację. Wiele zależy od diety, która wspomoże działanie leków. Poznaj ją już dziś i szybko pozbądź się choroby.

Read the rest of this entry »

Dbać o układ krążenia

Posted by admin On Styczeń - 21 - 2014ADD COMMENTS

Układ krążenia

Układ krążenia to jeden z wielu układów ludzkiego organizmu. Jest on odpowiedzialny za dostarczanie tlenu i składników odżywczych do całego ciała za pomocą krwi. Liczne choroby układu krążenia przeszkadzają sprawnym pompowaniu krwi. Zdrowie tego układ mamy możliwość utrzymać przez odpowiedni tryb życia. Składa się na to dieta i aktywność fizyczna.

Read the rest of this entry »

Chora wątroba ?

Posted by admin On Sierpień - 14 - 2013ADD COMMENTS

Jeżeli czujesz kłucie w boku czy też ucisk w okolicy żeber po posiłku to oznaka, iż twoja wątroba nie radzi sobie ze zbyt duża ilością tłuszczu i węglowodanów. Organ jakim jest wątroba, w ciągu dnia produkuje około 1 litra żółci, za sprawą której trawione są tłuszcze. Pełni również inne role np. przekształca węglowodany w glukozę, zaś białka na tłuszcze. Filtruje organizm, usuwają szkodliwe substancje dostarczane wraz z jedzeniem.

Read the rest of this entry »

Niemiły gość – grzybica !

Posted by admin On Maj - 27 - 2013ADD COMMENTS

Grzybica nie wydaje się być niczym niezwykłym, skomplikowanym czy też poważnym. Jawi się ona raczej jako nieprzyjemny stan dysfunkcji zainfekowanego organu aniżeli chorobę.

Wielu ludzi niestety bagatelizuje pierwsze symptomy albo też nie przywiązuje należytej uwagi do całego procesu leczenia.

Tymczasem grzybica to poważna choroba, która – jeśli nie jest leczona – może mieć katastrofalne skutki.

Rodzaje grzybic

Trudno samemu stwierdzić jaki rodzaj grzybicy zainfekował organizm. Medycyna dzieli ten stan chorobowy na wiele rodzajów. Jest podział prosty – na grzybicę miejsc owłosionych i nieowłosionych. Inny jest już bardziej rozbudowany dzieli chorobę na tę atakującą skórę i tę co zatruwa pozostałe tkanki organizmu. Następnie ten podział ma swoje podpunkty. Najczęściej borykamy się z grzybicami dotyczącymi skóry – zwłaszcza stóp i głowy. I tutaj pojawia się pierwsza pułapka ukryta poniekąd w reklamach, które proponują specyfiki działające na różne rodzaje grzybów jednocześnie. Tym samym jesteśmy zachęcani do podjęcia leczenia na własną rękę. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że często te specyfiki maskują chorobę nie lecząc jej skutecznie.

Grzybica leczenie

Grzybica powraca prędzej czy później i to ze zdwojoną siłą, a na dodatek jest bardziej odporna na kolejne dawki leków. Powszechnie znane jest powiedzenie, że lepiej zapobiegać aniżeli leczyć.

Pierwszą zasadą jest oczywiście zachowanie czystości i dbałość o higienę osobistą. Niby tak oczywiste, a z obserwacji wynika zupełnie coś innego. Znaczna większość społeczeństwa nie myje np. dłoni po powrocie z zakupów, przychodni lekarskiej czy innego dużego skupiska ludzi. O ile na basenie większość korzystających zakłada klapki na nogi o tyle już hotelowi goście nie wchodzą pod prysznic w obuwiu ochronnym.

Analogicznie sytuacja wygląda jeśli zażywa się antybiotyki lub leki z grupy sterydów. Ten rodzaj leczenia niszczy florę bakteryjną i niemal zaprasza do organizmu grzybicę. To jednak niewielu osobom uświadamia, że podczas antybiotykoterapii konieczne jest zażywanie leków osłonowych. Problemem, który jest sprzyjający dla grzybic są również : awitaminoza z gruby B, zaburzenia hormonalne, otyłość, cukrzyca, nowotwory, oparzenia oraz niedobór IgA.

Podstawową zasadą jaką każdy powinien przyjąć jest konsultacja z lekarzem. Zmiany skórne zazwyczaj wyglądają bardzo charakterystycznie i dość łatwo można dostrzec miejsca objęte chorobą. Jednakże grzybice narządów wewnętrznych – najczęściej płuc – może już tylko rozpoznać lekarz. Dobrze jest szukać informacji o symptomach jednakże nie można podejmować leczenia na własną rękę.

Grzybica jamy ustnej

Posted by admin On Luty - 15 - 2013ADD COMMENTS

Nasze organizmy mają naturalnie swoje dobre środowisko – florę bakteryjną, bogatą w różnego rodzaju grzyby. Kuracje antybiotykowe, tym samym obniżona odporność organizmu automatycznie niszczą to co dobre i zapraszają to co atakuje i zamienia się w grzybicę. Grzybica może rozplenić się dosłownie wszędzie i na każdym organie naszego ciała.

Zimowa pora to raj dla grzybicy gardła,

chociaż należy zauważyć, że cierpią na nią również niemowlęta – niezależnie od pory roku.

Maluchy przechodzą ją ciężko i stanowczo odmawiają jedzenia. Jama ustna wypełniona białymi pęcherzykami i charakterystycznym nalotem wymaga natychmiastowej interwencji. Pleśniawki jak ognia boją się preparatów dla niemowląt na tę przypadłość. Nie mniej jednak przezorna mama powinna zareagować jak najszybciej, ponieważ

grzybica jamy ustnej

u dzieci rozprzestrzenia się w piorunującym tempie. U dorosłych jej przebieg wydaje się być łagodniejszy, a do infekcji dochodzi najczęściej po kuracji antybiotykami, w czasie kiedy nasze gardła są podrażnione, nieodpowiednio nawilżone. Jednym słowem mówiąc, klimatyzacja, ogrzewanie i suche powietrze to sprzymierzeńcy dla tego rodzaju grzybicy. Jeśli do tego wszystkiego dołączą się słodycze, duża ilość spożywanego cukru to najpewniej będziemy musieli spojrzeć grzybicy do gardła.

Nasz nieproszony gość prezentuje się w postaci białych grudek w gardle i jamie ustnej. Atakuje migdały tworząc na nich nalot. Jeśli tak się stanie, należy go usunąć, by szybciej pozbyć się grzybów. W jamie ustnej możemy mieć do czynienia z trzema rodzajami grzybicy, wspomnianymi już pleśniawkami – kandydoza rzekomobłoniasta, z kandydozą rumieniowatą oraz tą, która szczególnie lubi palaczy –

kandydozą przewlekłą hiperplastyczną.

Oczywiście to tylko trzy podstawowe i zarazem najczęściej występujące rodzaje grzybic jamy ustnej i gardła. Wszystkie wymagają leczenia i są niezwykle uciążliwe.  Kandydoza rumieniowata to przewlekły stan zapalny jamy ustnej, języka i gardła. Powierzchnia śluzówki pokryta jest białym i nierównomiernie położonym nalotem.

W leczeniu jak również w zapobieganiu ważne jest utrzymanie nienagannej i prawidłowej higieny jamy ustnej. Osoby noszące protezy zębowe muszą bardzo starannie oczyszczać zarówno dziąsła jak i protezę, by nie zainfekować delikatnej śluzówki. Ponieważ jest to problem dotykający bez względu na wiek trzeba zawsze dbać nie tylko o higienę ale też zdrowy i właściwy tryb życia, a co za tym idzie o dbałość o właściwą florę jamy ustnej.

Aspergiloza- ukryty grzybiczny zabójca

Posted by admin On Styczeń - 28 - 2013ADD COMMENTS

Grzybica wydaje się być niczym groźnym.

Zwykle mówi się o niej w kontekście zainfekowanej skóry stóp. Dostępne bez recepty przeróżne preparaty do walki z tą chorobą dają poczucie, że nie jest ona czymś niebezpiecznym, czymś co może zagrażać życiu.

Tymczasem grzybica tkanek jest nie tylko trudna do stwierdzenia przez laika, czyli najczęściej samego chorego, ale też nie ujawnia się w tak oczywisty sposób. Poza tym niewiele osób w ogóle zdaje sobie sprawę, że zaatakowanie tkanek miękkich przez nieprzyjazne organizmowi grzyby jest możliwe. Tym bardziej jest to dziwne dla potencjalnego pacjenta, gdy dopowie on sobie, że przecież środowisko grzybów jest jak najbardziej dobre dla człowieka. Istotnie, są w naszym organizmie takie grzyby, które budują naszą florę i są nam potrzebne. Jednakże grzyby z rodzaju kropidlaka – fachowo zwane aspergillus – wywołują niezwykle niebezpieczne reakcje alergiczne, lub – co gorsza – aspergillozę, czyli zakażenie tkanek miękkich. Zazwyczaj dopada ona osoby o słabej odporności i osiada na płucach. Najbardziej na nią narażeni są pacjenci po chemioterapii, sterydoterapii, antybiotykoterapii czy też osoby chore na AIDS. Nie wykryta w porę atakuje zastawki serca, mózg oraz nerki.  Ten rodzaj grzybicy rozpoznaje się między innymi na podstawie tomografii, zdjęć rentgenowskich czy też z wymazu. Zmiany w płucach są spore, o okrągłym obwodzie z martwiczą szarą częścią i krwotocznym obwodem. Wygląda to niczym tarcza strzelecka. Zmiany postępują szybko i maja gwałtowny przebieg. Temu rodzajowi grzybicy towarzyszą zazwyczaj rozległe zawały, udary i inne reakcje krwotoczne. To najczęstsza forma aspergillozy inwazyjnej. Rzadziej ta choroba atakuje oczy czy zatoki przynosowe, aczkolwiek zawsze niesie ze sobą spustoszenie w zainfekowanych tkankach. W niebezpieczeństwie są dosłownie wszyscy, którzy mają styczność z osobą chorą, ponieważ najprawdopodobniej infekcje zachodzą drogą wziewną.

Mniej groźną postać tej choroby obserwuje się w astmie oskrzelowej. Tak zwana aspergilloza alergiczna podobna jest do astmy zewnątrzpochodnej. U osób u których nie stwierdzono wcześniej atopowych objawów należy z wielką uwagą podejść do diagnostyki i podjąć właściwe leczenie. Dość powiedzieć, że źle leczona może przeobrażać się w kolejne etapy i doprowadzić do tzw. zespołu COLD ze zwłóknieniami okołooskrzelowymi a nawet do rozedmy płuc.
Trzeba wiedzieć, że objawy zakażeń grzybicznych są w tym przypadku trudne do rozróżnienia od zakażeń wirusowych lub też bakteryjnych. Różnie się też leczy te stany. Przy grzybicy absolutnie nie pomoże antybiotykoterapia, która jest wręcz sprzymierzeńcem do dalszego rozwoju zakażenia grzybicznego. Nie należy tym samym bagatelizować np. świszczącego oddechu połączonego z kaszlem z brązową wydzieliną czy też nagłej utraty wagi i skoków temperatury.

Pozorne objawy mogą kryć pod sobą prawdziwego grzybicznego zabójcę.

Leki przeciwgrzybiczne

Posted by admin On Styczeń - 28 - 2013ADD COMMENTS

Jest na świecie bardzo wiele wstydliwych chorób, które dotyczą mniejszej lub większej grupy społeczeństwa.

Jednym słowem dotyczą mniejszego lub większego grona ludzi. Wszystko, bowiem zależy, na jakim obszarze mają swoje oddziaływanie a także, na jakim obszarze się rozprzestrzeniają i przenoszone są bakterie. Możliwości pod tym względem jest bardzo wiele.

Jednym z przykładów takiej choroby jest zdecydowanie grzybica.

Jest ona, bowiem co raz bardziej powszechna i co raz więcej osób na nią choruje. Jest, bowiem przenoszona w bardzo prosty sposób i w miejscach ogólnodostępnych a zatem na basenie, w biurze, w przychodniach czy też w innych podobnych miejscach. Jest ich bardzo wiele i nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić. Jedno jest jednak pewne. Grzybicy nie należy się wstydzić a przede wszystkim z nią walczyć.

Powstaje jednak jedno zasadnicze pytanie jak tego dokonać jak to robić? Oprócz zabezpieczenia, o którym wspomniano wcześniej konieczne jest również stosowanie środków, które będą nie tylko zwalczać, ale również zapobiegać. Mowa utaj o wszystkich lekach przeciwgrzybicznych a zatem o tych lekach, które zwalczają ją w momencie powstania. Wówczas takie leki możemy dostać zarówno w postaci przepisanych na receptę od naszego lekarza rodzinnego czy też specjalisty a także w postaci leków dostępnych w aptece bez konieczności przedstawiania dokładnej recepty. Są one również oferowane w najróżniejszych cenach. Jakie zatem wybrać. Zdecydowanie leczenie wszelkiego rodzaju grzybicy czy to na rękach czy też na paznokciach czy też na stopach a wreszcie na drogach rodnych czy też narządach rodnych koniecznie należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Lekarza pierwszego kontaktu, który samodzielnie rozpozna naszą chorobę lub skieruje nas do odpowiedniego specjalisty, który będzie w stanie to zrobić praktycznie od razu. Wówczas to właśnie on wskaże nam dalsze postępowanie, które najczęściej kształtuje się w taki sposób, iż najpierw bierze się leki, które są ogólnodostępne a w momencie, kiedy one nie pomogą decydujemy się na silniejsze leki, które są przepisywane na receptę. Jednakże, aby tak się stało konieczne jest spełnienie odpowiedniego warunku.

Konieczne jest, bowiem wczesne wykrycie takiej choroby oraz ustalenie wczesnego stadium właśnie takiej przypadłości. Wtedy, bowiem zdecydowanie najszybciej jesteśmy w stanie ją rozpoznać a także najszybciej ją wyleczyć, co jest bardzo ważne.

Albowiem grzybica jest jedną z tych chorób, które są przewlekłe i które bardzo szybko się nawracają.

Grzybica – choroba popularna i wstydliwa

Posted by admin On Grudzień - 19 - 2012ADD COMMENTS

Grzybica to jedna z najbardziej problematycznych przypadłości współczesnego społeczeństwa.

Dotyka niemal wszystkich, bez względu na płeć, wiek, czy dbałość o higienę. Ze względu na stereotypy z jakimi się wiąże, często jest to przypadłość ukrywana, o której ciężko nam mówić nawet w obecności lekarza. Boimy się przyznać do zakażenia, w obawie przed posądzeniem o brak higieny.

Grzybica dotyka różne części ciała, od stóp i dłoni, przez jamę ustną aż po narządy rodne. Zdarza się także, że atakuje narządy wewnętrzne, takie jak jelita czy przewód pokarmowy. W każdym przypadku potrzebna jest konsultacja z lekarzem, tylko prawidłowo dobrane leczenie i odpowiednie badania pozwolą pozbyć się objawów i wyeliminować potencjalny „aktywator” tej choroby. Często infekcje leczone na własną rękę powracają po kilku miesiącach i są jeszcze bardziej uciążliwe – ludzie nie zdają sobie sprawy że infekcja powraca bo gdzieś popełniają podstawowy błąd – czasami jest to niedociągnięcie w utrzymywaniu higieny ciała, a czasami notoryczne zarażanie się od innych – na przykład w saunie, czy na basenie.

Do czynników, które sprzyjają występowaniu zakażeń grzybiczych w organizmie możemy zaliczyć antybiotykoterapię – podczas której konieczne jest stosowanie leków osłonowych, nowotwory, awitaminozy (niedobór witamin określonej grupy w organizmie), sterydoterapia , wrodzone zaburzenia odporności czy zaburzenia hormonalne. Nie trudno wywnioskować, że grzybica atakuje najczęściej wtedy, kiedy nasz organizm ma obniżoną odporność i nie jest w stanie się przed nią obronić.

Podstawowymi objawami, które powinny obudzić naszą czujność są świąd, łuszczenie się skóry czy zaczerwienienie.

W przypadku grzybicy narządów wewnętrznych mamy do czynienia z objawami ze strony narządów oraz biegunką. Żadnego rodzaju objawów nie należy ignorować, lecz jak najszybciej pozbyć się wstydu i zgłosić się do lekarza – podjąć odpowiednie środki by je zwalczyć. Nierzadko grzybica wynika z innych chorób i stanowi wyraźny sygnał że nasz organizm nie funkcjonuje poprawnie. Lekarz specjalista zleci odpowiednie badania, na podstawie których określi czy mamy do czynienia z przewlekłymi chorobami. Dobierze także odpowiednią terapię i na podstawie wywiadu postara się określić, czym jest spowodowane zakażenie. Tak podjęte działania pozwolą nam jak najszybciej powrócić do dawnej aktywności.