Archive for the ‘Rodzaje grzybic’ Category

Grzybica paznokci

Posted by admin On Grudzień - 10 - 2009ADD COMMENTS

Grzybica paznokci należy do grzybic skórnych. Infekcje grzybicze znacznie częściej dotyczą paznokci stóp, na których pielęgnację poświęca się znacznie mniej czasu i uwagi.  Statystyki mówią, że ten rodzaj schorzenia grzybiczego obejmuje 40% wszystkich zachorowań. Lekarze zaobserwowali, że grzybica najczęściej pojawia się najpierw na paluchu, a potem, jeśli terapia nie zostanie w porę rozpoczęta, przenosi się na paznokcie pozostałych palców. Grzybica paznokci jest zaraźliwa, dlatego należy zachować ostrożność do momentu całkowitego wyleczenia, by nikogo nie zainfekować.

Na zakażonym paznokciu widoczne są zmiany chorobowe. Najpierw zmienia się barwa brzegu płytki. Może ona być żółtawa, biaława, a nawet czarna. Z biegiem czasu zmiana rozszerza się na cały paznokieć, który zaczyna się pogrubiać i kruszyć. Naskórek wokół płytki paznokciowej nadmiernie rogowacieje. W okolicach zakażenia może też gromadzić się ropa. Paznokieć może boleć, utrudniając wkładanie obuwia, a co za tym idzie wykonywanie codziennych czynności. Terapia przeciwgrzybicza jest długotrwała i nieestetyczne zmiany chorobowe mogą przez długi okres czasu się utrzymywać.

By nie dopuścić do zakażenia, należy szczególną uwagę zwrócić na korzystanie tylko z własnych przyborów higienicznych, takich jak: cążki do paznokci, pilniczki, nożyczki. Nie bez znaczenia jest tu rodzaj noszonego obuwia oraz skarpet. Buty powinny być przede wszystkim wygodne, nie uciskające palców, a także przewiewne. Najkorzystniejszy wpływ na zdrowie stopy maja skarpetki z naturalnych materiałów, które przepuszczają powietrze, np. wełna, bawełna. W łaźniach publicznych, pływalniach, saunach, a także na siłowniach, czy w przebieralniach sklepowych należy pamiętać o noszeniu klapek lub obuwia sportowego, bądź ochronnego. Stąpanie boso w takich miejscach może grozić zakażeniem grzybicą.

Grzybica penisa

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Grzybica narządów płciowych męskich jest uważana za wstydliwą i wielu mężczyzn wstydzi się pójść po poradę do specjalisty, obawiając się jego reakcji. Niestety, taki sposób myślenia może prowadzić do zaniedbań, poważniejszych powikłań i rozwoju choroby. Infekcja jest wywoływana głównie przez grzyby drożdżopodobne z grupy Candida albicans. Może ona przebiegać bezobjawowo w początkowej fazie, dlatego tak wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z możliwości zarażenia się grzybicą prącia i może w konsekwencji być przyczyną rozwoju infekcji u zdrowych partnerek.
Najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez stosunek seksualny z zainfekowaną partnerką. Jednocześnie źródłem pojawienia się chorobotwórczych drożdżaków mogą być czynniki mechaniczne, takie jak – noszenie nieodpowiedniej bielizny ze sztucznych tkanin i byt wąskich spodni, używanie wspólnego ręcznika z osobą zarażoną. Także nieodpowiednia dbałość o higienę osobistą może być przyczyną infekcji. Podobnie jak długotrwałe zażywanie antybiotyków, cukrzyca i uczulenie na lateks i środki bakteriobójcze zawarte w prezerwatywach.

Choroba grzybicza objawia się nieprzyjemnym uczuciem świądu i pieczenia, które prowadzi do podrażnienia i stanu zapalnego żołędzi lub napletka. Mogą pojawić się zaczerwienienia członka, czerwone plamy i pęcherzyki oraz rumieniowo-złuszczające ogniska stanu zapalnego, a nawet nadżerki. Zainfekowany mężczyzna może odczuwać piekący ból podczas oddawania moczu i w trakcie ejakulacji. Nieleczona infekcja grzybicza penisa w skrajnych przypadkach prowadzi do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników oraz do przerostu gruczołu prostaty.

Grzybica pochwy

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Grzybica żeńskich narządów płciowych jest bardzo częstym schorzeniem ginekologicznym, które dotyka co trzecią kobietę w wieku rozrodczym, przy czym w niektórych przypadkach (u ok. 45% chorujących wcześniej kobiet) choroba może mieć charakter nawrotowy. Statystyki wykazują, że 75% kobiet przynajmniej raz w życiu borykało się z infekcją grzybiczą narządów płciowych. Schorzenie zazwyczaj ma łagodny przebieg, nie powodując poważniejszych komplikacji. Jednocześnie jest to choroba uciążliwa, dająca duży dyskomfort fizyczny i psychiczny. Kiedy jednak objawy zostaną zlekceważone, a zakażenie będzie powracać, infekcja może przenieść się na okolice pachwin i pośladków, a nawet spowodować zapalenie pęcherza moczowego i powstanie niebezpiecznych nadżerek wewnątrz pochwy. Zwiększa się wtedy ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Utrzymanie prawidłowego stanu flory bakteryjnej i ochrony przed szkodliwymi patogenami zapewniają pałeczki kwasu mlekowego – bakterie z rodzaju Lactobacillus. Rozmaite czynniki mogą wywołać zachwianie tej  naturalnej odporności, co niesie ze sobą ryzyko zakażenia. W większości przypadków przyczyną rozwoju grzybicy pochwy i sromu jest grzyb drożdżopodobny z gatunku Candida albicans.

Jeśli zakażenie drożdżakami pojawia się po raz kolejny, może to oznaczać, że pierwotną przyczyną infekcji jest choroba grzybicza dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli jelita grubego, która przenosi się na narządy płciowe. Jedną z dróg przenoszenia choroby jest bezpośredni kontakt z osobą cierpiącą na grzybicę poprzez kontakt seksualny. Źródłem infekcji może być także używanie tych samych rzeczy osobistych, korzystanie z publicznych łaźni i toalet, a także pływalnia, sauna i kluby fitness. Brak właściwej higieny, zwłaszcza podczas krwawień miesięcznych, także przyczynia się do ryzyka zachorowania, podobnie jak przesadna czystość, np. częste irygacje pochwy lub używanie bakteriobójczych mydeł, które zakłócają prawidłową florę bakteryjną. Nie bez znaczenia jest też bielizna, jaką się nosi. Powinna być przewiewna, z naturalnych tkanin, bez dodatków syntetycznych, powodujących przegrzanie i nagromadzenie wilgoci w okolicach narządów moczowo-płciowych. Nie należy też zakładać zbyt wąskich spodni. Ważnymi czynnikami zachwiania kwasowej mikroflory organizmu są również: kuracja antybiotykowa i hormonalna, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych, wkładka domaciczna. Powodem infekcji może być też nadwaga, choroba cukrzycowa, ciąża, a także długotrwałe przemęczenie i stres.

Najczęstszym objawem początków schorzenia są uporczywy świąd oraz pieczenie, szczególnie podczas stosunku płciowego, i ból w czasie oddawania moczu. Pojawiają się również upławy – białe, serowate, grudkowate, gęste, o nieprzyjemnym zapachu. Zbagatelizowanie tych charakterystycznych sygnałów grzybicy pochwy może mieć poważne konsekwencje, prowadząc do zapalenia jajników, czy opryszczki narządów płciowych.

Chcąc ustrzec się przed działaniem chorobotwórczych grzybów, należy pamiętać o zachowywaniu odpowiedniej higieny okolic intymnych, jednak nie należy popadać w przesadę. Zdrowie zapewni także noszenie niesyntetycznej bielizny i używanie wyłącznie własnych przedmiotów codziennego użytku – ręczników, gąbek, itp. Jeżeli chcemy ochronić organizm przed zakażeniem lub przed nawrotem wyleczonej już infekcji, najlepszym sposobem jest zastosowanie kuracji oczyszczającej za pomocą preparatów firmy CaliVita – Paraprotex, Nopalin i AC Zymes. Pomagają one odbudować prawidłową kwasową mikroflorę bakteryjną narządów płciowych kobiety, a także zapobiegają ponownemu pojawieniu się infekcji.

Grzybica jelit

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Grzybicę jelit wywołują grzyby drożdżopodobne, przede wszystkim należące do gatunku Candida albicans. Drożdżak ten występuje w warunkach naturalnych w jelicie grubym człowieka, nie powodując żadnych szkód. Poprzez długotrwałe zażywanie środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, czy sterydów oraz poprzez osłabienie organizmu terapią przeciwnowotworową, np. chemioterapią i radioterapią zostaje zaburzona naturalna flora bakteryjna przewodu pokarmowego. Niesie to za sobą niebezpieczeństwo rozwoju chorobotwórczych grzybów, które, ewoluując, rozrastają się, tworząc ogniska strzępków grzybni, i podrażniają błonę śluzową ścianki jelit. Grzybica tego typu żywi się w sposób pasożytniczy dostarczanymi do organizmu cukrami prostymi. Bardzo szybko się rozprzestrzenia i powoduje powstanie nadżerek w jelitach, przez które substancje toksyczne wnikają do narządów wewnętrznych. Organizm, broniąc się, usiłuje wydalić toksyny i wtedy możliwe jest powstawanie zmian skórnych lub wewnętrznych wrzodów, cyst i torbieli. Szkodliwe substancje mogą dostać się do krwiobiegu i przenieść się w dowolne miejsce w całym ciele, a w efekcie doprowadzić do zakażenia ogólnoustrojowego.

Grzybica narządów wewnętrznych, szczególnie jelit, na początku może nie sygnalizować swojej obecności pojawieniem się objawów, jednakże w miarę rozwoju powoduje uszkodzenie narządów wewnętrznych. Z tego względu nie należy lekceważyć niepokojących sygnałów ze strony organizmu. Do objawów, które sugerują wystąpienie zakażenia grzybiczego jelit, należą: nudności, zaburzenia trawienia, uczucie przepełnienia, zaparcia lub ostre biegunki, nieuzasadniony nagły ból brzucha, pojawienie się gazów jelitowych oraz niekontrolowana chęć spożywania słodyczy (zarażone tkanki drożdżakami żywią się cukrami). Wśród symptomów świadczących o rozwiniętej fazie wewnątrzustrojowej chorobie grzybiczej wymienia się częste zgagi, alergie i nietolerancje żywieniowe, zespół jelita drażliwego, świąd i pieczenie okolic odbytu, wystąpienie hemoroidów, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej, jak również nagły spadek masy ciała lub wyjątkowo szybkie przybieranie na wadze.  Oznaki te pojawiające się zbyt często należy skonsultować z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Przy jelitowych dolegliwościach grzybiczych zalecane jest przestrzeganie ścisłej diety ubogiej w węglowodany, dzięki czemu powstrzymany zostanie dalszy rozwój infekcji grzybiczej. Zabronione jest więc spożywanie pokarmów bogatych w cukry, takich jak: słodycze, potrawy mączne, słodkie owoce (winogrona, śliwki, czereśnie, brzoskwinie),  miód i konfitury. Nie wolno pić także napojów słodzonych – coli, oranżady, lemoniady, słodzonych soków, wina słodkiego, a także piwa. Kawę i herbatę można pić bez dodatku cukru. W małych ilościach zaleca się natomiast jedzenie ryżu i białego pieczywa. Dozwolona jest konsumpcja owoców kwaśnych (surowych lub gotowanych), wędlin i mięs, a także ryb, produktów mlecznych, serów oraz przypraw i soli, kapusty kiszonej, cebuli, czy czosnku. Dieta pomoże ustabilizować nieprzyjemne dolegliwości, lecz niezbędna jest także wizyta w gabinecie lekarskim. We czasie zakażenia jelit drożdżakami pomocne jest stosowanie kuracji oczyszczającej opracowanej przez specjalistów firmy CaliVita z użyciem trzech preparatów – Paraprotex, Nopalin i AC Zymes. We wczesnej fazie pomagają one całkowicie zniwelować szkodliwe działanie chorobotwórczych grzybów, zaś podczas rozwiniętego stadium zachorowania powoduje zmniejszenie dolegliwości. Nie wolno zapominać o profilaktyce. Należy dbać o jelita, zanim zostaną one zainfekowane, dlatego powinno się sięgnąć po zalecane suplementy diety i zapobiegać rozwojowi grzybicy.

Grzybica skóry

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Grzybice skóry, zwane inaczej mykozami, są bardzo zakaźnymi chorobami, których źródłem zakażenia są grzyby, szczególnie z grupy dermatofitów. Najnowsze statystyki zachorowań mówią, że około 20% wszystkich zakażeń pochodzenia grzybiczego dotyczy skóry. Przyjmując jako kryterium miejsce wystąpienia zmian chorobowych, wyróżnić można następujące rodzaje grzybicy skóry: grzybicę skóry gładkiej (pachwin, tułowia, dłoni i stóp, a także łupież pstry) oraz grzybicę skóry owłosionej (grzybica woszczynowa, grzybica drobnozarodnikowa, grzybica strzygąca oraz grzybica brody).

Grzybica pachwin, zaliczana do chorób skóry nieowłosionej, znacznie częściej występuje u mężczyzn, niż u kobiet. Zmiany chorobowe pojawiają się głównie w okolicach pachwin. Nieleczona choroba rozprzestrzenia się na pośladki, uda i okolice narządów płciowych. Najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień, świąd i pieczenie. Potem pojawiają się czerwonobrunatne plamy z lekko wybrzuszonymi brzegami. Mogą pojawiać się też drobne pęcherzyki i grudki. Skóra łuszczy się i rogowacieje. Główną przyczyną grzybicy może być bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem albo używanie wspólnych rzeczy – butów, ręczników, odzieży. Duże znaczenie na możliwość zachorowania ma niewłaściwa higiena osobista lub noszenie zbyt ciasnej bielizny, wyprodukowanej ze złej jakości tkanin.

Przeważnie przyczyną grzybicy tułowia są grzyby typowo ludzkie tzw. antopofilne. Do zakażenia może dojść w każdym wieku, bez względu na płeć. Podstawowymi objawami jest tworzenie się na tułowiu pojedynczych bądź mnogich ognisk obrzękowo-rumieniowych, w obrębie których mogą pojawić się krosty, pęcherzyki, nawet nadżerki i strupy. Chorobie zwyczajowo towarzyszy dokuczliwy świąd. Charakterystyczny jest układ zmian chorobowych w obrębie zmienionych zapalnie ognisk. Wygasają one w części centralnej, lecz znacznie nasilenie obserwuje się na obrzeżach skupisk. Przyczyną schorzenia jest najczęściej otyłość, wysoka temperatura, wilgoć, noszenie obcisłych, syntetycznych ubrań, a także brak dbałości o higienę codzienną.

Łupież pstry lokalizuje się głównie na tułowiu, szyi, klatce piersiowej oraz na skórze głowy. Zwykle pojawia się tuż po okresie dojrzewania płciowego, prawie nie występuje u osób starszych i małych dzieci. Łupież rozprzestrzenia się w postaci żółtobrunatnych  lub lekko różowych plam z tendencją do zlewania się, które mogą zajmować duże powierzchnie skóry. Po jakimś czasie naskórek powoli złuszcza się. Przy tego typu zakażeniu grzybiczym osoba zainfekowana nie odczuwa świądu. Choroba ma tendencję do nawrotów. Pojawia się przede wszystkim u osób borykających się z problemem nadmiernej potliwości.

Grzybica woszczynowa, znana też jako strupień woszczynowy albo dawnej parch, jest charakterystyczna dla owłosionej skóry głowy. Objawia się powstawaniem tarczek woszczynowych, czyli zmiany infekcyjnej wrośniętej w skórę koloru przeważnie szarożółtego, która ma postać strupa zawierającego kolonie grzybicze. Przez tarczki rosną włosy, jednak pod wpływem schorzenia stają się one matowe, bardzo kruche, łamią się i wypadają. Z ran wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeśli pacjent zaniedba kurację, może prowadzić do częściowego wyłysienia w okolicy zmian chorobowych. Tego typu grzybica pozostawia trwałe bliny. Źródłem zakażenia może być pośredni (używanie wspólnej szczotki, ręcznika, czepka na pływalni, a nawet czapki) lub bezpośredni kontakt z chorym człowiekiem albo z zarażonym zwierzęciem.

Grzybica strzygąca występuje w dwóch odmianach – powierzchniowej i głębokiej. Choroba lokalizuje się u dzieci na głowie, zaś u mężczyzn zmiany infekcyjne pojawiają się głównie na brodzie. W postaci powierzchniowej pojawiają się złuszczające się ogniska wykwitowe. W ich obrębie widać połamane, nierówne włosy (stąd nazwa dolegliwości). Poważniejszą odmianą jest grzybica rodzaju głębokiego, która wywołuje stan zapalny wokół mieszka włosowego i włosa. Możliwe są wycieki ropne  zapalnych guzków i towarzyszący temu ból. Nieleczona choroba rozszerza się, doprowadzając do trwałego wyłysienia i powstania szpecących blizn.

Drobnoziarnista postać grzybicy  skóry głowy występuje głównie u dzieci i w dużych skupiskach ludzi, np. w internatach, akademikach, hotelach, czy w jednostkach wojskowych. Charakteryzuje się wysokim ryzykiem zarażenia, dlatego człowiek chory powinien szczególnie dbać, by nie stać się zagrożeniem dla innych. Objawami bardzo przypomina grzybicę strzygącą.

Grzybica brody znacznie częściej spotkana jest wśród mężczyzn. Źródłem zakażeń są głównie grzyby zoofilne, czyli pochodzenia zwierzęcego, dlatego na zachorowania narażeni są rolnicy, hodowcy zwierząt oraz lekarze weterynarii. Infekcja obejmuje mieszek włosowy oraz sam włos. Tworzą się wyraźne guzki, z których może sączyć się ropna wydzielina. Zainfekowany włos da się łatwo usunąć.  Po ustąpieniu choroby nie pozostają blizny.

Grzybica stóp

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Badania wykazują, że na grzybicę stóp, czyli najbardziej zakaźną postać grzybicy, cierpi około 30% populacji. Polska, niestety, znajduje się w grupie państw Europy Wschodniej, która ma największy odsetek zachorowań. Ponad 42% Polaków choruje na grzybicę stóp, czyli, jak obliczyli specjaliści, co piąty mieszkaniec naszego kraju boryka się z tym schorzeniem. Dzieje się tak, ponieważ jest mała świadomość zagrożenia i ludzie odczuwający dyskomfort bagatelizują pierwsze objawy. Odczuwają nawet wstyd, sądząc, że choroba jest spowodowana brakiem odpowiedniej higieny. Zdarza się natomiast, że nadmierna czystość i używanie silnych środków czystości może prowadzić do zakażenia.

Wyróżnia się trzy rodzaje grzybicy stóp. Pierwszy to grzybica międzypalcowa, która występuje najczęściej. Lokalizuje się właśnie między palcami stopy, powodując pękanie skóry. Kolejnym rodzajem dolegliwości jest grzybica złuszczająca, kiedy to występują ogniska rumieniowe, które następnie nadmiernie rogowacieją i złuszczają się, stąd nazwa schorzenia. Trzecią z grzybic jest tzw. potnicowa, którą charakteryzują wykwity pęcherzykowe umiejscowione na wewnętrznej części stopy.

Charakterystycznym objawami zakażenia grzybiczego są niepokojące zaczerwienienia, uciążliwy świąd oraz pieczenie nasilające się pod wpływem ciepła, wilgoci i związanej z tym potliwości. Zmiany chorobowe widoczne są głównie w przestrzeniach międzypalcowych (przeważnie zaczynają się między trzecim a czwartym palcem oraz między czwartym a piątym) albo na spodniej stronie stóp. Widać zgrubienia, które się złuszczają, rogowacieją, a nawet pękają, tworząc miejsca pozbawione naskórka i rany. Mogą pojawić się także wysięki ropne. Nieleczone schorzenie prowadzi do rozprzestrzeniania się zmian infekcyjnych i dodatkowo staje się przyczyną grzybicy paznokci. Podstawowe objawy są widoczne już kilka dni po kontakcie z chorobotwórczymi grzybami. Nie należy lekceważyć niepokojących zmian i należy zgłosić się do specjalisty po poradę.

Jest to choroba zakaźna, dlatego można się nią zarazić bezpośrednio od drugiego człowieka, np. używając wspólnego ręcznika, gąbki, przyborów higienicznych. Niedokładne wycieranie stóp po kąpieli powodują niekiedy nadmierne ich rozgrzanie, a ciepło i wilgoć to doskonałe warunki do rozwoju grzybów. Źródłem infekcji może być też nieodpowiednie obuwie, które uciska stopę i nie przepuszcza powietrza, duże znaczenie ma też materiał, z jakiego zrobione są skarpety, których używamy. Miejsca publiczne, gdzie bosą stopą mamy kontakt  podłożem, też może być przyczyną powstania grzybicy. Do takich miejsc należą akademiki, publiczne toalety, prysznice, ale również hotele, salony kosmetyczne. Dlatego bardzo ważne jest noszenie klapek w takich miejscach, by uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z chorobą grzybiczą. Do infekcji może nawet dojść w sklepie obuwniczym, szczególnie latem, podczas przymierzania obuwia. Wyodrębniono grupy zawodowe i społeczności, które są szczególnie narażone na zakażenie. Wśród nich wymieniono: sportowców, żołnierzy, górników, pracowników pralni, studentów, uczniów mieszkających w internatach, bywalców siłowni i pływalni. By zapewnić sobie należytą ochronę, należy przestrzegać podstawowych zasad codziennej higieny, dbać o komfort stóp, nosząc wygodne obuwie. Jeśli dojdzie do zakażenia, powinno się zwrócić uwagę na bezpieczeństwo domowników, którzy są wtedy najbardziej narażeni na chorobę. Sposobem ochrony może być częste pranie ręczników oraz dokładne oczyszczanie wanny, prysznica po każdej kąpieli.

Drożdżyca (kandydoza)

Posted by admin On Grudzień - 9 - 2009ADD COMMENTS

Drożdżyca, zwana również kandydozą, bielnicą, moniliazą (łac. candidiasis, candidosis),  jest chorobą grzybiczą atakującą głównie błony śluzowe, skórę oraz paznokcie. Powodem jej powstawania są najczęściej zakażenia drożdżakami należącymi do gatunku Candida, a w szczególności do Candida albicans.  Grzyby te nie są groźne dla człowieka, lecz pod wpływem zmian zaburzających prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego przeradzają się w zmiany chorobowe, wywołując drożdżycę. Naukowcy wyodrębnili do tej pory 196 gatunków drożdżaków z rodzaju Candida, lecz tylko 15 z nich może być niebezpiecznych dla organizmu człowieka.

Rozwojowi infekcji grzybiczej sprzyja wiele czynników. Wśród nich największe znaczenie dla ekspansji choroby ma długotrwałe przyjmowanie farmaceutyków mogących zaburzać prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, np. antybiotyki, sterydy lub leki podawane przy chorobach nowotworowych, które łatwo niszczą naturalną florę bakteryjną. Poza tym rozwój drożdżycy przyspiesza niedobór witamin z grupy B w organizmie, nadmierna potliwość i związana z nią maceracja naskórka, uszkodzenia naskórka, które mogą prowadzić do rozwoju infekcji wewnątrz rany, oraz zmiany hormonalne, ciąża, jak również cukrzyca i otyłość. Stres, różnego rodzaju używki, a szczególnie alkohol, także mogą mieć wpływ na zakażenie grzybicze, do tej grupy czynników warto zaliczyć także niezdrowy i niehigieniczny tryb życia – stres, niewłaściwa dieta (spożywanie tzw. fast foodów, potraw wysokokalorycznych, picie dużych ilości napojów zawierających kofeinę).

Drożdżyca może przybierać kilka postaci – wyprzenie drożdżakowe, drożdżyca paznokci i wałów paznokciowych, drożdżyca błon śluzowych (jamy ustnej, narządów płciowych i przewodu pokarmowego). Nierozpoznane zakażenie drożdżakami może prowadzić do niebezpiecznych zmian ogólnoustrojowych – zaburzenia funkcjonowania układy odpornościowego oraz nerwowego.

Wyprzenie drożdżakowe ma podobne objawy i przebieg jak wyprzenie bakteryjne, różnią się oczywiście przyczyną infekcji. Umiejscawia się głównie w przestrzeniach międzypalcowych dłoni, między palcem trzecim i czwartym lub czwartym i piątym. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki rozpoznania drożdżycy między palcami stóp. U kobiet z dużą nadwagą zmiany chorobowe mogą się tworzyć w fałdach skórnych, przede wszystkim w okolicach podsutkowych, a także w pachwinach. Natomiast u niemowląt infekcja umiejscawia się w przestrzeni międzypośladkowej. Spore ryzyko zachorowania mają pewne grupy zawodowe, których praca związana jest z przeciągłym moczeniem rąk, m.in. kucharze, sprzątaczki, praczki. Najbardziej charakterystyczne objawy to ogniska rumieniowo-wysiękowe, silna maceracja naskórka, złuszczanie, a nawet pękanie skóry w miejscach powstawania zmian chorobowych.

Drożdżyca atakująca paznokcie i wały paznokciowe jest bardzo powszechna. Chociaż jej objawy widoczne są w niedługim czasie po zakażeniu, pacjenci często ignorują niepokojące zmiany, czym łatwo doprowadzają do pogłębienia się choroby i niekiedy do nieodwracalnych zmian w wyglądzie płytki paznokciowej. Już w początkowej fazie zakażenia widoczny jest opuchnięty i zaczerwieniony wał paznokciowy, z którego może wydobywać się ropa. Zgrubienie jest bolesne. W tym miejscu naskórek staje się cienki i podrażniony zmianami zapalnymi. Jeśli leczenie tego typu drożdżycy zostanie zaniedbane, wywoła to nieestetyczne żółtawe zabarwienie płytki paznokcia, która stopniowo ulegnie matowieniu, rozwarstwieniu lub doprowadzi do jej przerostu.

Poważniejszą odmianą schorzenia jest drożdżyca błon śluzowych. Kiedy zakażenie dotyczy jamy ustnej, może się ono objawiać jako zapalenie czerwieni wargowej, czyli w postaci tzw. zajadów, a także łuszczeniem się naskórka lub opuchlizną warg. Drożdżyca wywołuje także zapalenie języka. Natomiast drożdżyca przewodu pokarmowego oraz narządów płciowych kobiety spowodowana jest głównie zbyt długą kuracją antybiotykową, która zakłóciła prawidłową florę bakteryjną w organizmie. Drożdżyca żeńskich narządów rodnych przybiera zazwyczaj formę zapalenia pochwy bądź sromu. Najbardziej charakterystycznymi objawami są świąd lub pieczenie, upławy, niekiedy opuchlizna oraz zaczerwienienie błon śluzowych. Często powodem choroby może być niewłaściwa higiena osobista, otyłość lub ciąża. Nieleczona infekcja prowadzi do przeniesienia zmian chorobowych na okolice pachwin, odbytu i pośladków. Do zakażenia narządów płciowych męskich dochodzi podczas stosunku płciowego. Zapalenie objawia się świądem i pieczeniem, które prowadzi do podrażnienia i silnego stanu zapalnego żołędzi oraz napletka. Jeśli choroba nie zostanie szybko skonsultowana z lekarzem, może doprowadzić do zapalenia cewki moczowej, które jest bardzo bolesne.